Şifalı Bitkiler

Aynısefa Otunun Özellikleri ve Faydaları

Latince adı calandula officinalis olan Aynısefa otunun halk arasında bilinen diğer isimleri Nergis, nerkiz, tıbbi öküzgözü, şamdan çiçeği ve portakal nergisidir.  Aynı zamanda bir bahçe çiçeği olan aynısefa otu bahçelerde ve saksıda da yetişebilir.  Ülkemizin bir çok yerinde yetişen aynısefa otu güneşi sever, killi ve kumlu topraklarda yetişir. Yarım metre veya 1 metreye kadar uzayan otsu bitki çiçekçilerin yetiştirdiği kültür bitkisidir. Sarı ve turuncu karışımı bir rengi olan çiçekleri ilkbaharda açmaktadır. Halk arasında çiçeklerinin sabahları kapalı görünmesi gün içinde yağmur yağacağının işareti olarak algılanır.

Süs bitkisi olan aynısefa otu aynı zamanda tıbbi amaçlı da kullanılmaktadır. Antifungal özellikleriyle cildi etkileyen rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra iltihap çözücü, antibakteriyel, yara ve mantar hastalıklarını iyileştiren özellikleri bulunmaktadır.  Tansiyonu düşüren aynısefa iştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır.  Yanıklara, kanamalara, eziklere, zor iyileşen yaralara ve güneş yanığına karşı kullanılmaktadır. Tahriş olmuş cildi nemlendirir, yaşlanmayı geciktirir.

Aynısefa Otunun Kullanımı

Kurumuş olan aynısefa otu 1 tatlı kaşığı olarak bir bardak sıcak suda 15 dakika demlenir .Gün içinde iki veya üç bardak içilebilir.

Not: Aynısefa otunun taze sıkılmış öz duyu cilt kanserinde başarılı etkiler göstermektedir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap