Şifalı Bitkiler

Atkuyruğu Otu Özellikleri ve Faydaları

Latince adı Equisetum arvense olan halk arasında kırkilitotu, zemberek otu, çam otu, kırk boğum, tilkikuyruğu, ve katırkuyruğu olarak bilinir.  Atkuyruğu otu uzun ömürlü, kök sapı uzun olan bataklıklarda ve sulak yerlerde yetişen bir bitkidir. Daha çok nemli toprakları seven atkuyruğu otunun en faydalı olanı balçıklı toprakta yetişenidir.  Atkuyruğu otunun bileşenleri saponin, potasyum tuzları, silistik asit, tanen ve alkaloitlerdir.

20 ile 50 cm kadar uzayan bitkinin kökleri bahar sonrasında da sürmeye devam eder. Otsu ve çiçeksizdir, ülkemizde 7 türü bulunmaktadır. İlkbaharın sonları ve yazın başlangıcında toplanır ve demetler halinde gölgede kurutulur. İğne yaprakları gövdeden ayrıldığında kuruması tamamlanmıştır. Atkuyruğu otunu diğer bitkilerden ayıran en büyük özelliği vücudun mineral dengesini bozmadan fazla sıvıların ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamasıdır.

Kan kusmalarında, kanamalarda, böbrek rahatsızlıklarında, mesane, taş ve kum rahatsızlıklarında şifa veren bir bitkidir. Önemli bir böbrek ilacı olarak anılmaktadır. İdrar sökmede, ödem gidermede, ishali önlemede ve kan temizle de başarılı etkileri vardır.  Atkuyruğu otunun romatizma ve nıkris şikayetlerini de azaltığı, prostan büyümesi ve iltihaplarında fayda gösterdiği bilinmektedir.

Kullanım Şekli

Kaynamış bir bardak suya 1 tatlı kaşığı toz halindeki atkuyruğu otu eklenir ve akşam yemeklerinden sonra tüketilir. Veya taze olarak ince ince kıyılan bitki bir tatlı kaşığı olarak sıcak suya atılarak kaynatılır, 15 dakika demlenerek sabah aç karnına ve gün içinde tüketilir.

Kaynatılmış suyu egzama, sivilce, kıl kökü iltihaplarına sürülerek kullanılabilir. Silik asit içerdiği için yaraların iyileşmesinde, saç kepeklerinde, romatizma ağrılarında fayda sağladığı için kaynatılmış suyu banyo suyuna eklenebilir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap