Şifalı Bitkiler

Aslanpençesi Özellikleri ve Faydaları

Latincesi Alchemilla vulgaris olan Aslanpençesinin halk arasında tanındığı diğer isimleri Şebnemli ve aslan ayağıdır. Gülgiller familyasına ait olan bu bitki genelde dere kıyılarında ve ormanlarda yetişir.  Güzel bir görünüme sahip olan aslanpençesi, çok yıllık yabani otsu bir türdür.  Tüylü bir yapısı olan bitkinin kökleri geniş, kenarları dişli ve yeşil yapraklara sahiptir.  Uzun yıllardır alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra çay olarak da tüketilmektedir. Aslanpençesinin çiçekleri yaz aylarında açar, kökünün başka bir yere dikilmesiyle çoğaltılabilir.

Ülkemizde ve birçok Avrupa ülkesinde ilaç olarak kullanılan aslanpençesinin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Doğal ağrı kesici ve rahatlatıcı olarak bilinen aslanpençenin yaprakları gölgede kurutularak çayı yapılır.  Kadın hastalıklarına karşı tedavide sıkça kullanılan bitkini adet ağrılarını azalttığı da bilinmektedir.  Anne sütünü arttırır, göz ağrılarına, cilt kaşıntıları fayda sağlamaktadır.

Aslanpençesi romatizma ağrılarına iyi gelir, sinir yoğunluğunu azaltarak kişinin rahatlamasına neden olur. Vajinal enfeksiyonlara karşı iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.

Aslanpençesi Kullanım Şekli

Salatalarada katılabilen aslanpençesi çay olarak tüketilecekse 1 litre kaynamış suya 1 çay bardağı taze doğranmış haliyle atılarak 5 dakika kaynatılır.  Yarım saat demlenmesi beklendikten sonra yemeklerden önce 1 su bardağı içilir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap