Şifalı Bitkiler

Ashwagandha Özellikleri ve Faydaları

Latin adı Withania somnifera olan Ashwagandha, Hindistan’da yetişen, domates ailesine mensup bir bitkidir. Eski Hint tıbbın da oldukça fazla kullanılan bu bitki, Hint ginsengi olarak da bilinir. Somnifera adı uyku indükleyici anlamına gelirken Ashwagandha adını ise at kokusu anlamına gelmektedir.

Çalı gibi kısa boylu, 35-37 cm boylarında büyüyen bu bitkinin çiçekleri ve meyveleri kullanılmaktadır.  Kırmızı ve turuncu çiçekleri olan Ashwagandha, kumlu topraklarda büyür. Tedavi amacıyla kullanılan yumru şeklinde kökleri bulunmaktadır.  2500 yıldır canlandırıcı olarak kullanılan hint ginsengi, sinir sistemini rahatlatıcı ve dengeleyici etkisiyle günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.

Cinsel açıdan uyarıcı olarak kabul edilen Ashwagandha, aşırı yorgunluğa, depresyon ve anksiyete tedavisinde de kullanılmaktadır.  Unutkanlığa olan faydasıyla öne çıkan bu bitki, aşırı beyin yorgunluğuna iyi gelmektedir. Spor ve egzersiz yapanlar için destekleyici ürün olarak görülen bitki, kanser ve eklem iltihabında dayanıklığı arttıran etkileri bulunmaktadır.

Ashwagandha Kullanımı

Kapsül olarak preparatları bulunan Ashwagandha, antidepresanlarla kullanılmamalıdır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap