Sağlık

Asherman Sendromu ve belirtileri

Oldukça nadir ve sonradan meydana gelen Asherman sendromu, rahimde travma sonucu yaraların ve yapışıklıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Halk arasında rahimde oluşan yapışıklıklar olarak bilinen asherman sendromu, ortaya çıkan yapışıklıklar sonrasında rahim boşluğunun tıkanmasına neden olur.

Asherman sendromu genellikle rahime uygulanan cerrahi müdahaleler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle kürtaj sonrasında ortaya çıkan asherman sendromu enfeksiyon yaşanması veya içeride küçük bir parça kalması sonucunda riskin artmasına sebep olmaktadır.

Gelişi güzel yapılan kürtaj, sezaryen ve myomektomi operasyonları sonucunda asherman sendromu riski artmaktadır. Ayrıca şiddetli pelvik iltihabı geçiren hastalarda da görülmektedir.

Asherman Sendromu Belirtileri

  • Adet kanamalarının kesilmesi
  • Adet kanamasında eksilme
  • Tekrarlayan düşükler
  • Hamile kalamama

Asherman sendromunun tanısı histeroskopi ve rahim filmi ile konulabilmektedir. Tedavi sürecinde yapışıklıkların boyutu ve miktarı önem arz etmektedir. Orta ve hafif dereceli yapışıklıklar da rahme spiral yerleştirilerek hormon tedavisi uygulanmaktadır. İleri boyuttaki yapışıklıklar ise cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap