Şifalı Bitkiler

Arpa Özellikleri ve Faydaları

Tek yıllık uzun bir bitki olan arpanın ortalama boyutu 35 ile 100 cm arasında değişmektedir. Buğdaya nazaran besleyici özelliği daha az olan arpa buğdaygiller familyasına ait bir bitkidir. İçeriğinde protein demir, magnezyum, potasyum fosfor, B1, B3, B6 vitaminleri bulunur.  Lif bakımından oldukça zengin olan arpa, insanlık tarihinde tüketilen en eski bitkilerden biridir. Diyabet ve kalp sağlığına olan faydalarıyla ilgi çekmektedir.  İçerisinde bulunan magnezyum enerji vermenin yanı sıra sinirleri yatıştırıcı özelliği de bulunmaktadır.  Lif içeri nedeniyle tok tutan ve zayıflamada yardımcı olan besinler arasında yer almaktadır.

Öksürüğe, boğaz kuruluğuna iyi gelen arpa idrar sökücü özelliğine de sahiptir. Böbrek taşlarını dökmede yardımcı olan arpa kum dökmeye yardımcı olur. Peygamber efendimizin üzgün olan kişilere arpa çorbası önerdiği rivayet edilmektedir. Kalp hastalıklarına karşı korumada içerisinde bulunan lignalar sayesinde kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Prostat büyümesini önlediği belirtilmektedir.

Arpa Kullanım Şekli

Sirke ile kaynatılan arpa egzama, sedef ve uyuz gibi kaşıntılı deri hastalıklarına fayda getirmektedir. Arpa tohumları ekmek yapımında kullanılmaktadır.  Kaynatılarak içildiğinde boğaz kuruluklarına ve öksürüğe iyi gelmektedir. Papatya ile kaynatılıp içildiğinde sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap