Sağlık

Aromalı Elektronik Sigaralara ABD’den yasak!

Elektronik sigaradan kaynaklı ölümlerin 55’e yükselmesi en az sigara kadar zararlı olduğunu ortaya çıkarırken, ABD’den aromalı elektronik sigaralara yasak getirildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tütün ve mentol haricinde meyve, şekerleme, tatlı ve nane aromalarına sahip elektronik sigaraların üretim ve satışlarına yasak getirildiğini açıkladı.

FDA, getirilen yasağın nedenini gençler ve çocuklar arasında tatlı, meyveli ve aromalı elektronik sigaraların yaygın hale gelmesine neden olduğunu bildirirken, tütün ve mentol ile birlikte kafeler de kullanılan sigara tanklarının bu uygulamadan muaf tutulacağı bildirildi.

Bu politika kapsamında tütün ve mentol hariç diğer tüm tatlandırılmış elektronik sigaraların üretim, dağıtım ve satışını 30 gün içerisinde durdurmayan şirketler FDA’nın yasal işlemlerine maruz kalma riskini almış olacaklar.

Getirilen düzenleme ve yasağın tütün aromalı elektronik sigara üreten firmalar ile tütün şirketlerinin yararına olacağı düşüncesi tartışmalara neden oldu.

Donald Trump’ın dört ay önce elektronik sigaralardan kaynaklı ölümlerin artması sonucunda mentol ve tütün aromalı elektronik sigaralar dahil tüm elektronik sigaraların yasaklanacağını belirtmişti.

Yapılan açıklamalara göre 2019 yılında 50 eyalette 2 bin 561 kişinin elektronik sigaralardan kaynaklı rahatsızlıklarla hastaneye kaldırıldığı belirlenmişti.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap