Şifalı Bitkiler

Arnika Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları

Latince adı arnika montana olan bitki ülkemizde dağ öküzgözü olarak da anılmaktadır. Türkiye’de görülmeyen bu bitki genellikle Kuzey Afrika, Batı Asya ve Orta Avrupa’nın dağlık kesimlerinde yetişir. 20 ile 60 cm kadar uzayabilen Arnika, bileşikgiller familyasına aittir. Çok yıllık dayanıklı otsu bir bitkidir, güneşli yerlei, humuslu toprakları sever.

Yere yatay şeklinde büyüyen bitkinin kök gövdeleri, tüylü yaprakları ve papatyaya benzeyen sarı-turuncu çiçekleri vardır.  Bir dağ bitkisi olan arnika, yüzyıllar boyunca acıyı hafifletme kas ağrılarına dair kullanılmıştır.  Pagan kültüründe ortaya çıkan arnika, şifa gücü sayesinde Avrupa’ya kadar yayılmıştı. Belirgin olan yara iyileştirme özelliği sayesinde alternatif tıpta uzun yüzyıllar kullanılmıştır.  Aynı zamanda arnika bitkisi kozmetik sektöründe de yer almış, morarmalar da ve derideki sancıyı almada tercih edilmiştir.

Deri çatlamaların da, estetik operasyonlarda çürük oluşumunu engelleme, izlerin çabuk iyileşmesi bakımından ilaç sanayide de en çok kullanılan bitkilerden biridir.

Arnika bitkisinin kullanım şekli

Bir bardak sıcak suya 3 yemek kaşığı çiçeğinden ekleyerek 15 dakika demlenmesini bekleyiniz. Soğuduktan sonra yaranın, zedelenen veya moraran cildin üzerine 15 dakika kadar uygulayın.  Arnika bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap