Şifalı Bitkiler

Arı Sütü Özellikleri ve Faydaları

Latince adı Royal jelly olan Arı sütü işçi arıların gırtlak bezlerinden salgılanan bal emülsiyonudur.  Kraliçe arının beslenmesi ve gelişmesi için bal arıları tarafından üretilen besin değeri yüksek bir maddedir.  Rengi beyaz kremsidir, koloni içerisindeki bütün larvaların besin maddesi olan arı sütü, Kraliçe arasının da uzun bir ömür yaşamasını sağlar. İşçi arılarının yaşam süreleri 2 ay iken Kraliçe arının ömrü 6 yıldır.

Arı sütünün bileşenleri A, B, C, E vitaminleri, lizin, kalsiyum, protein, potasyum, sülfür, silisyum, bakır, valin, lösin, demir, fenil alanin, metionin, treonin içerir.

Arı sütünün bilenen bir çok faydası vardır, bronşit ve astım hastalıklarında özellikle fayda etmektedir.  Akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları ve uykusuzluğa iyi gelmektedir.  Cilt kuruluklarına, tırnakların beslenmesine, saçın parlamasına ve yorgunluğa devadır.  Ruhsal ve zihinsel dayanıklığı arttırma da yarar sağlayan arı sütünün yaşlanmayı geciktiren etkileri de bulunmaktadır.  Erkeklerde testosteronu arttırırken, ilerlemiş yaşta kadınlar için menopoz dönemlerinde sakinleştirici etkileri bulunmaktadır.

Grip ve soğuk algınlığında, sinirsel dengenin bozulduğu durumlarda kullanılır.  Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kusma, ishal, kurdeşen, baş dönmesi, kafa karışıklığı ve solunum problemleri yaşandığı taktirde hemen doktora başvurmalısınız…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap