Şifalı Bitkiler

Ardıç Özellikleri ve Faydaları

Latince adı juniperus communis olan Ardıç ağacı taşlık, kurak arazilerde yetişen bir bitkidir.  Koyu mora siyaha yakın meyveleri vardır.  Türkiye’de Ege, Akdeniz ve Trakya bölgesinde, Orta Avrupa’da ise Almanya, Fransa ve Macaristan da bol miktarda yetişir. İlkbaharda çiçek açan Ardıç ağaçlarının yaprakları çam ağacına benzemektedir.  Eski çağlardan bu yana şifa elde edilebilmek kullanılan ardıçın meyveleri sonbahar da toplanarak kurutulur. Alternatif tedavilerde ilaç olarak da kullanılan ardıç meyvesi/tohumunun güçlü bir antiseptik özelliği bulunmaktadır.  Ardıç bileşinlerinde reçine, sakkaroz, glikoz, uçucu madde, organik asitler, pentosan ve juniperin bulunmaktadır.

Ardıçın faydaları arasında idrar sökücü, terletici faydaları bulunur.  Soğuk algınlığı, kalp yetmezliği, romatizma hastalıklarına iyi geldiği gibi burkma ve çarpma gibi durumlarda ağrı kesici faydası da bulunmaktadır.

Kanı temizleme niteliği bulunan ardıç, solunum yollarını açmakla birlikte kolaylıkla nefes alıp vermeyi de etkiler.  Sindirim sistemindeki fonksiyonlarını düzenleyen ardıç, vücutta yağ birikmesinin de önüne geçer. Tohumlarından yapılan çay ruhu sakinleştirir.

Ardıç Kullanım Şekli

Yaprakları kaynatılıp balla karıştırılarak içildiğinde öksürük, mide yanması, gastrite ve bronşite iyi gelmektedir.  40 gram ardıç tohumu kaynatılarak sabah akşam birer bardak içilebilir.

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap