Sağlık

Anksiyete nöbeti geçirirken yapılması gerekenler

Vücut bir tehlike algıladığında normal olarak tepki verir. Vücudumuzun tehlikeli olarak algıladığı bu durumlar ekstrem bir durum olmasa bile stres anında vücudun tetikte olmasına ve odaklanmasına neden olur. Kişi için zarar verici olmayan bu durum endişe anında, korku seviyesinin yükselmesiyle günlük hayatta etkilediğinde anksiyete bozukluğuna neden olabilir.

Kişiden kişiye değişiklik gösteren semptomlar, tek bir rahatsızlıkla değil birbiriyle ilişkili durumlarda ortaya çıkabilir. Bazılarında anksiyete nöbetleri hiç uyarı vermeden aniden ortaya çıkarken, kimi kişilerde panik ile beraber ortaya çıkmaktadır.

Aşırı korku, panik, bazı durum değişiklikleri anksiyete nöbetlerini tetikler. Hep en kötüyü düşünmek, istemsizce tehlike aramak, konsantrasyon güçlüğü, boşlukta hissetmek, gerginlik ve kaygı gibi duygusal değişiklikler en belirgin belirtiler arasındadır.

Anksiyete nöbeti sırasında duygusal değişikliklerinin yanında fiziksel değişikliklerde görülmektedir. Kalp ritmi hızlanırken, baş ağrısı, terleme, baş dönmesi, sık tuvalete gitme, kasların gerilmesi, nefes almada zorluk, titreme gibi fiziksel etkiler ortaya çıkabilir.

Anksiyete nöbeti sırasında yapılması gerekenler

Nöbet sırasında rahatlamanın yolu o an yaşanan durum ve olayı unutmaya çalışmakla sağlanabilir. Anksiyete atağı ortaya çıktığında kontrolü ele almak için yavaş ve derin nefesler almak önemlidir.

Nefes alma ve verme esnasında 4’e kadar saymak nefes alma hızının düzenlenmesini sağlar. Nöbet esnasında kötücül düşüncelerden kurtulup olumlu ve pozitif şeyler düşünmek de yardımcı olacaktır. Nöbeti tetikleyen tetikleyicileri belirleyerek kendisinden uzaklaştırmak, kullanımını sınırlandırmak işe yarar bir kontrol mekanizmasıdır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap