Şifalı Bitkiler

Anason Özellikleri ve Faydaları

Latince adı pimpinella anisum olan Anason, dünyaca oldukça fazla kullanılan çeşitli tıbbi yararları olan bir bitkidir. Kereviz ve havuç familyasına ait olan anason yaz aylarında çiçek açan, 30 cm ile 70 cm arasında  uzayan yıllık otsu bir bitkidir. Yakın Doğu’dan geldiği düşünülürken ülkemizde en çok Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Meyan köküne benzeyen kendine has bir tadı olan bitki içeceklere ve tatlılara da tat katmak için kullanılmaktadır.

Anasonun kullanılan kısmı daha çok meyveleri ve meyvelerinin buhar yöntemiyle elde edilen yağlarıdır. Ülkemizde 17 yabani türü bulunan anason en çok rakı yapımında kullanılmaktadır.  Bunun yanı sıra doğal ilaç olarak da çok tüketilmektedir. Anasonun bileşenleri içerisinde nişasta, müsilaj, anethol, terpenler ve estragol bulunmaktadır.

Anasonun faydalı olduğu rahatsızlıklar mide, bağırsak şikayetleri, hazımsızlık ve soğuk algınlığıdır.  Işıltılı bir cilt için önerilen anasonun ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Spazm giderici olan anasonun antiseptik özelliği de vardır.  Gaz söktürücü ve idrar artırıcıdır, kalbi kuvvetlendirir.  Cinsel arzuları arttırdığı bilinen anason, anne sütünü de arttırmaktadır.

Anasonun Kullanım Şekli

Tohumu kaynatılarak balla karıştırılıp içildiğinde iltihap kurutucu özelliği vardır. Öğütülmüş 1 tatlı kaşığı anasonu ılık suyla karıştırıp yatmadan önce içildiğinde hormonları düzenleyerek menopoz şikayetlerini azaltır.

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap