Spor

Ameliyatsız Göğüs Dikleştiren Hareketler

Yaşın ilerlemesi, bebek emzirmek gibi daha birçok faktör sonucu göğüslerin sarkmasına neden olabilir. Ameliyat ve ilaç ile göğüs sarkmaları bir nebze engellense de bu geçici bir yöntemdir. Canınızı yakmadan, göğüslerinizin sarkmasının önüne geçebilirsiniz. Spor yaparak göğüs formunuzu koruyabilir, zamanın etkisiyle deformasyon olmasına izin vermeden vücut görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Basit ve hafif ağırlıklarla göğüslerinizin daha iyi bir form kazanmasını sağlayabilirsiniz.

1- LYING CHEST FLY

Yere sırt üstü uzanın ve hafif ağırlıkları elinize alın. Kollarınızı dirseklerinizden kırmadan iki yana açın. Tavana bakacak kollarınızı göğsünüzde birleştirin. Tekrarında kollarınızı yana açın ve hareketi dinlenmeden 3 set 15 tekrar olacak şekilde tamamlayın.

2- LYING CHEST PRESS

Sırt üstü uzanın ve ağırlıkları alarak dirseklerinizi kırarak kollarınızı iki yana açın. Yana açtığınızda kollarınızın açısı 90 derece olmalı. Yana açtığınız kolları göğüs hizasında yukarıya kaldırın, kollarınız gergin ve düz konumda olmalı. Tekrar kollarınızı aşağıya indirerek dirsekleriniz kırık vaziyette yana açın. Hareketi durmadan 3 set 12 tekrar olacak şekilde tamamlayın.

3- PULL-OVER

Sırtınız bir sehpanın yada egzersiz topunun üstünde olacak şekilde uzanın. Ağırlığı iki elinizle kavrayarak göğüs hizanızdan yukarı da olacak şekilde kaldırın. Ağırlığı kontrollü bir şekilde başınızın arkasına indirin, bir saniye bekledikten sonra kollarınızı göğüs hizası konumuna geri getirin. Hareketi 3 set 12-15 olacak şekilde yapın.

4- KNEELING CHEST STRECH

Diz üstü olacak şekilde oturun. Kollarınızı bedeninizden 15 cm geride kalacak şekilde arkaya uzatın, avuçlarınız yere değmeli. Vücudunuzu geriye yaslayın ve göğsünüzü hafifçe yukarı kaldırın. Esneme anında başınızı geriye atarak daha rahat hareket edin. 30 saniye aynı pozisyonda kalın ve tekrar eski pozisyonunuza dönün.

5- ŞINAV

Yerde parmak uçlarınızın üzerinde duracağınız şekilde yüz üstü avuçlarınız yerde uzanın. Göğsünüzü mümkün olduğunca yere indirmeye çalışarak tekrar kollarınızın üzerinde doğrulun. 3 set 12-15 tekrar olacak şekilde şınav çekin…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap