Şifalı Bitkiler

Akdiken Özellikleri ve Faydaları

Latince adı rhamnus cathortica olan halk arasında geyik ağacı, geyikdikeni, ateştacı, barut ağacı olarak bilinen Akdiken hünnapgiller familyasında yer alır. Orman ve ağaç aralarında büyüyen, boyu 4-5 metreye yaklaşan bodur bir ağaçtır. Karmaşık dallarının uçlarında dikenler bulunur. Mayıs ve Haziran aylarında yeşil renkte çiçekler açar, bezelye büyüklüğünde küçük mor siyah karışımı renkte meyveleri vardır.  Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen akdikenin meyveleri kurutulup saklanır veya kaynatılarak şurubu yapılır.

Akdikenin yaprakları kalp şeklinde uçları kertikli bir yapıdadır. Anavatanı Güney Avrupa olmasına rağmen tüm Avrupa’da ve ülkemizin her köşesinde yetişir. Akdikenin sadece olgunlaşmış meyveleri toplanır, olgunlaşmamış meyveler tüketildiğinde karın ağrısı şikayetlerine neden olur.

Akdiken bileşenleri: Organik asitler, yağ, rhamnoxanthin ve locain isimli sarı renk maddeleri, C vitamini, rhamno-emaodin, emodin, crysophanol, flavon glikozit maddeleri bulunur.

Akdikenin iyi geldiği hastalıklar ve faydaları: Karaciğer yetersizliği ve peklikte kullanılır. Müshil etkisi gösterdiği için kabızlık rahatsızlığında kullanılır. Kalp çarpıntılarına iyi gelirken, balla karıştırılıp gargara yapıldığında boğazı rahatlatır. Sarılığa iyi gelmektedir.

Akdiken kullanım şekli ve şurup yapımı: 1 bardak suya toz halinde 1 çay kaşığı akdiken otu koyulur ve günde 1 veya 3 bardak içilir. Şurubu için meyvelerini şeker ve suyla kaynatıp sabahları aç karnına bir yemek kaşığı tüketilir.  Fazla tüketilirse ishal yapmaktadır..

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap