Güzellik

Ağız Çevresinde Kırışık Oluşmasına Neden Olan Alışkanlıklar

Günlük hayatta yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz bazı alışkanlıklar yüzümüzde kırışıklıkların oluşmasına neden oluyor.  Yaş ilerlemeye başladıkça yüz çevremizde, ağız kenarlarımız da ve göz çevremizde meydana gelen kırışıklar en çok kadınların canını sıkıyor.  Yaşlanma belirtisi olarak gösterilen kırışıklıklar, erken yaşta görülen ilk yaşlanma belirtileri arasında.  Dudak üstü ve altı çizgilerine Barkod çizgileri adını veren Estetik hekimleri, kırışıklıkların önüne geçmek için günlük hayatta yapılan bazı alışkanlıkların terk edilmesi gerektiğini açıkladılar.

Yaşlanma belirtilerinin ilk olarak ağız çevresinde başladığını belirten uzmanlara göre, yaşlanma belirtiyle savaşmak için ağız çevresine önem verilmesi gerekiyor.  Uzmanların günlük hayatta yaptığımız kötü alışkanlıkları sıralayarak yapmayı bıraktığımız anda ağız çevresindeki kırışıkların hacim kazanmasını engelleyebileceğimizi açıkladı.

Islık Çalmak : uzun süre ıslık çalmak ağız kenarlarında oluşan kırışıklıkların derinleşmesine sebep oluyor. Dudak üst ve alt çizgilerini iyice belirginleştiren ıslık çalmaktan mümkün olduğunda kaçınabilir, mezoterapi  yöntemi uygulayarak kırışıklıklar üzerinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Dudak ısırmak ve çiğnemek: günümüz insanın stres ve şehir hayatındaki zorlukları karşısında kötü bir alışkanlık olarak dudağını ısırması ve çiğnemesi ağız kenarındaki kırışıkların oluşmasına neden oluyor.  Ayrıca dudak mukozasına zarar veren dudak ısırmak enfeksiyonlara da açık davetiye çıkarıyor.

Pipet kullanmak: daha çok kadınların tercih ettiği bu yöntem bardak kullanımı yerine daha kolay gelmektedir.  Rujlarının bozulmasını istemeyen çoğu kadın içeceklerini pipet kullanarak içerken aynı zamanda kırışık oluşumunun artmasına neden oluyor.

Korumasız güneşlenme: UV ışınlarına çok uzun süre maruz kalmak ince bir cilde sahip olan dudak yüzeylerine ve çevresine zarar vermektedir.  Güneş korumasına sahip dudak balsamları kullanarak dudaklarınızı güneşin yan etkilerinden koruyabilirsiniz.

Sigara içmek: sürekli olarak sigara içmek insan sağlığına her yönden zarar vermektedir.  Dudak büzme hareketlerinin sigara içerken tekrarlanması kırışıklıkları arttırırken, ciltteki pigmentasyonunu artırarak koyulaşmaya da neden olmaktadır…

 

 

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap