Şifalı Bitkiler

Ağaç Kavunu Özellikleri ve Faydası

Turunçgiller familyasına ait olan Ağaç Kavunu, mavimsi yapraklara sahip pembe bir ağaçtır.  Latince adı Citrus medica olan bu bitkinin halk arasındaki diğer adları Acem elması ve Yahudi limonudur. Yavaş büyüyen bir ağaç olan bu bitkinin meyveleri kavun görünümündedir. Meyvelerinin ağırlığı 1 ile 4 kiloya kadar değişiklik gösterir.  Ağaç ancak üç yaşına geldiğinde meyve verir, ülkemizde en çok Ege ve Doğu Karadeniz bölgesinde görülür. Dünya da ise Güney Avrupa ve Hindistan’da yetiştirilir. Meyveleri limondan büyük olmakla birlikte sarı renkte kabukları kalın ve etlidir. Ülkemizde meyvesinin kabuğundan, çiçeğinden ve yapraklarından yararlanılırken, Güney Avrupa da meyvesinden reçel, şekerleme yapılmaktadır.  Çiçekleri parfüm üretiminde de kullanılırken Hindistan’da ağacından baston da yapılmaktadır.  Kokusu hoş ve tadı lezzetlidir.

Yaprakları kullanılacak ise ağaç çiçek açmadan yaprakları toplanmaktadır, meyveleri taze ve kurutularak kullanılabilir. Ağaç Kavunu bileşenleri ise; Hesperidin, glikozit, P vitamini, asit.

Ağaç Kavunun fayda sağladığı hastalıklar

Baharat olarak yemeklere koyulduğunda sindirimi kolaylaştırır, midenin ısısını düşürür. Acı safradan muzdarip olan hastalara iyi gelerek kusmayı önler. Kabuğu giysilerin üzerine döküldüğünde güve oluşumunu engeller.  Kabuğu ağızda bir süre bekletildiğinde ağız kokusunun önüne geçer. Merhem halinde kullanılması halinde ciltteki çillere fayda sağlar.

Ağaç Kavunu Kullanım Şekli

Kuru meyve kabuğu dövülüp toz halinde 5 gram suyla tüketildiğinde mide krampları ve sancısına iyi gelir.  Yaprağı ezilerek balla karıştırılıp yenildiğinde mesane iltihabına iyi gelir. Soğuktan ağrıyan dişlerin üzerine koyulduğunda ağrıyı dindirir. Cüzzam yaralarına iyi gelmekle birlikte, aç karnına içildiğinde bağırsak kurtlarını düşürür.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap