Şifalı Bitkiler

Adamotu Özellikleri ve Faydaları

Ginsengin Türkiye versiyonu olarak bilinen Adamotu, kökünün insan heykeline benzemesi dolayısıyla adını buradan almıştır.  Latince adı Mandragora  officinarum olan bitki birçok hastalığa ve ağrıya iyi geldiği için tıbbi olarak amaçla kullanılmaktadır.  Kazık köklü olan, mor ve mavimsi çiçeklere sahip adamotu kötü bir kokuya sahiptir. Ülkemizin dört bir yanında yetişir.  Bazen bir bazen ise üç parçalı köke sahiptir.  Yeşil yaprakları küçük kırmızı meyveleri vardır, kaya dipleri ve boş tarlalarda yaygın olarak yetişir.  Ülkemizde en çok Güney Anadolu ve Ege’de rastlanmaktadır.

Çok yıllık bir bitki olan  adamotu zorlu hava şartlarına dayanıklı olduğu gibi yağmuru sever.  Sonbahar aylarında çıkarılan kökleri güneşte kurutularak toz haline getirilir. Adamotu bileşenleri;

  • Skopolamin
  • Atropin
  • Hyoscyamin
  • Alkaloidler

Adamotunu halk dilindeki diğer isimleri Abdüsselamotu, ademotu ve insan otudur.  Adamotu bitkisi ağrı kesici özelliğindedir. İmmün sistemini güçlendirir, cinsel isteği arttırıcı özelliği vardır.  Ayrıca spazm çözücü bir bitkidir, kuvvetli bir kusturucu ve ishal yapıcıdır.  İdrar yanmasına iyi gelir ve diş ağrısını geçirir.

Ademotu kullanım şekli

Yaprakları kurutulup toz haline getirilerek balmumuyla karıştırıldığında egzamaya iyi gelen bir merheme dönüşür.  Bitki kaynatılıp burna çekildiğinde uyku getirici özelliği vardır. Rahim hastalıkları kadınlara ise tohumlarının yutulması önerilmektedir. Adamotu suyu ile yapılan gargara diş ağrılarını kesmektedir.

Not: Adamotu uyuşturucu etkiye sahip olduğu için doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap