Şifalı Bitkiler

Acı Pelin Otu Özellikleri ve Faydası

Pelin otu, akpelin ve büyük pelin olarak da tanınan Acı pelin otunun latince adı Artemisia absinthium’dur. Papatyagiller familyasında yer alan bu bitki genellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Anadolu’da doğal olarak yetişen bir yavşan türüdür, ıtırlı bir bitki olarak bilinir. Boyu 120 cm’e kadar uzayan bu bitki tıbbi hekimlikte kullanılmaktadır.  Yeşil bir bitki olan acı pelin otunun parçalı yaprakları ve kırmızı çiçekleri vardır. İlaç ve içki yapımında da kullanılan pelin otu, beyaz şarabın brendi ile çeşnilendirilerek yapılan vermut içkisinde de kullanılmaktadır. Temmuz ve Eylül ayları arasında çiçekli ve üst yaprakları kesilerek kurutulur. Keskin bir kokuya sahiptir, iki çenekli bitkiler kategorisinde görülür.

Absent adlı içkinin ana maddesi olarak kullanılan pelin otunun dağda yetişen türünün tadı acıdır.  Acı pelin otunun bileşenleri;

  • Thuyon
  • Thuyol
  • Artabsin içerikli uçucu yağ
  • Absinthin içerikli acı madde
  • Tanen

Acı Pelin Otunun Kullanıldığı Hastalıklar

Sindirim bozuklukları, safra kesesi rahatsızlıkları, iştahsızlık, mide yanması ve mide ekşimesi için kullanılır.  Bağırsak gazlarını gideren özelliği bulunmaktadır, ayrıca kan dolaşımını arttırdığı için insan bedenine zindelik verir.  Kansızlık şikayeti olan kişiler için faydalı bir bitki olan acı pelin otu, adet gören kadınların ağrılarını ve düzensiz adete iyi gelir. Enfeksiyon ve yüksek ateş gibi rahatsızlıklarda da oldukça etkili bir ilaçtır.

Acı Pelin Otunun Kullanışı

Bir litre sıcak içme suyuna 10 gram pelin otu koyularak 20 dk demlenir. Karışım süzülerek günde 2-3 bardak içilir, iştah açması amacıyla kullanılacak ise yemeklerden önce içilmesi önerilir.

Not: Acı pelin otunu böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin tüketmeme gerekir.  Aşırı kullanımda bağımlılık yapar, uzun süre kullanmak sakıncalıdır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap