Spor

Aç Kalma, Spor Yap!

Evet kilosundan şikayetçi olanlar için yeni mottomuzu belirledik. Kilo kaybında diyet kadar hareket etmeninde en kadar işe yaradığını diğer yazılarımızda da dikkat çekmiştik.

İdeal kiloya ulaşmanın da ne yazık ki emek istediğinin farkındasınızdır. Eskilerinde dediği emek olmadan aşın olmadığı gibi düzenli beslenmenin yanında en basitinden yapacağınız yürüyüş bile kilo kaybınıza olumlu etki yaratacaktır.

İnsan vücudunu oluşturan kas kütlesi ve yağ oranlarını muhakkak duymuşsunuzdur, burada dikkat etmemiz gereken kısım yağ!

Yağ oranı arttıkça vücutta kilo alımı da artar ve hacim giderek enine genişler. Seçilen spor branşına göre beslenme düzenini ve diyeti de değiştirmek gerekiyor.

Çok fazla efor sarf etmenizi sağlayan fitness gibi spor dallarında vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat ve protein değerleri değişiklik gösterebilir. Uzmanların önerisine göre spordan önce 1- 2 saat öncesinde hafif bir yemek yenmeli. Mide tamamen boş iken yapılan antrenmanlar her yönden sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

Daha az yağ oranına sahip olmak, sıkı ve fit bir görünüme sahip olmak adına 45dk -1 saat arası yapılacak spor günlük hareket kotanıza yetecektir. Bu sürenin üstüne çıkan antrenmanlar faydadan çok zarar vermektedir, vücudunuzu yıpratmış olmanıza sebebiyet verecektir.

Aç kalmamaya dikkat ederek ara öğünlerinizi de mutlaka günlük beslenme planınıza eklemelisiniz. Spordan yarım saat gibi bir süre öncesinde içeceğiniz sade kahvenin yararına kendiniz bile inanamayacaksınız.

Düzenli spor ve sağıklı beslenme ile ideal kilonuza ulaşmak bir hayalden ibaret değil. Ne kadar sebat eder kendinizi bu amaç uğruna indekslerseniz sonuçlar daima inanılmaz olacaktır….

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap