Sağlık

50 yaş üstü kadınlarda kilo vermek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor!

Kanser üzerine yapılan çalışmalara her gün bir yenisi katılıyor. NHS (İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri) internet sitesi üzerinden yayınlanan habere göre 50 yaş ve üstü 180 bin kadından alınan sağlık verilerini değerlendirdi. Araştırmacılar veriler üzerinden yola çıkarak kilo vererek 10 yıl boyunca kilosunu koruyan kadınlarda meme kanserinin görülme olasılığının, kilosu aynı olan kadınlara göre daha düşük olduğunu ortaya koydu.

İngiltereli uzmanlara göre 50 ve üstü yaştaki kadınların kilo vererek bu kiloyu muhafaza ettikleri sürece meme kanserine yakalanma riskini azaltabileceğini belirtti. Daha çok kilo kaybı ile meme kanserine yakalanma riskinin azalmasıyla ilişkilendirilen araştırma 50 yaş ve üstü kadınlar üzerinden yürütüldü.

Uzmanların araştırma sonuçlarına göre katılımcıların 2 ile 4,5 kilo veren kadınlardan meme kanserine yakalanma olasılığı %13 azalırken, 4,5 il 9 kilo veren kadınlarda 16,9 oranında azalma görüldüğünü saptadı. Daha fazla kilo kaybı yaşan kadınlarda ise bu oranın 26’ya yükseldiğini açıkladı.

Journal of the National Cancer Institute dergisinde yayınlanan çalışma sonuçlarına katkıda bulanan ABD, Japonya ve Avusturya’dan toplamda 18 üniversite ve araştırma merkezlerinde görev alan araştırmacılar tarafından yürütüldü…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap