Spor

5 adımda Basenlerinizi eritin!

Kilo kaybı yüzde 80 diyetten geçer ancak bölgesel zayıflama ve sıkılaşma için spor gereklidir. Diyet sayesinde vücut genelinde bir zayıflama, kilo kaybı görülürken basen, göbek gibi inatçı bölgelerdeki incelme ancak sporla sağlanabilir.

Nitekim kadınlarda sıklıkla görülen bölgesel yağlanma oldukça can sıkıcı bir durumdur. Kadınların rahatsızlık duymasına neden olan bölgelerden biri de basenlerde fazla biriken yağlardır. Beslenmeyle birlikte bu bölgenin yoğun olarak çalıştırılması fazla birikmiş yağların yakılarak daha sıkı ve şekilde görünmesine neden olacaktır.

1- SQUAT

Bacak ve kalçayı direk etkileyen çömelme hareketi, basenlerdeki fazla yakılmasına ve sıkılaşmaya neden olur. Oldukça popüler olan bu egzersiz zaman içinde ağırlık kullanılarak daha zor bir hale getirilebilir.

2- Köprü Egzersizi

Bacak, basen, karın ve kalça kaslarını harekete geçiren köprü egzersizi oldukça etkili bir egzersizdir. Kolay ve basit olan bu harekette düz bir zemine sırt üstü uzanıp bacaklar dizden kırılır. Kollar iki yana açılıp yere koyularak kalça ve bel yukarıya kaldırılarak kalça sıkılır. 1 saniye bu pozisyonda kalınıp kalça başlangıç pozisyonuna dönülür. Hareket vücudunuzun dayanma gücüne göre setler ve tekrarlarla sürdürülür.

3- Lunge

Bacak ve baseni inceltme, kasların sıkılaşmasını sağlayan lunge egzersizi spor antrenmanlarının olmazsa olmazıdır. Hareketi yapmadan önce vücuda ağır gelmeyecek şekilde ağırlıklar ele alınarak ileriye bir adım atılarak paralel şekilde çömelme pozisyonuna geçilir. Hareket iki bacakta da tekrar edilirken vücudun dik durması önemli bir noktadır.

4- Yukarı tekme hareketi

Düz bir zeminde dört ayak pozisyonu alınarak sağ ayak ters yönde tekme atacak şekilde yukarıya kaldırılarak kalça sıkılır. 1 saniye beklenirken başlangıç pozisyonuna dönülür. Her bacak en az 15 tekrar 3 set şeklinde egzersiz tekrarlanır.

5- Tek bacak kaldırma hareketi

Düz bir zemine yan olacak şekilde uzanılır. Yan yattığınız tarafta kolunuz başınızı desteklerken üstte kalan bacağınızı dizden bükmeden yukarı kaldırın ve yukarıda 1 saniye kadar bekleyip başlangıç pozisyonuna dönün. 3 set 15 tekrar olacak şekilde her iki bacağınızda da hareketi tekrar edin.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap