Diyet

3 Hafta da 15 Kilo Verdiren 8-18 Diyeti

Son günlerde ünlü oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan’ın verdiği aşırı kilolar konuşuluyor. Dünya genelinde yeni bir akım olan mide küçültme ameliyatı geçiren ünlü isimlerin aksine, diyet yaparak sağlıklı bir şekilde kilo veren ünlü oyuncu kilo problemi yaşayan bir çok kişiye umut aşılıyor.

Ahmet Mümtaz Taylan’ın fazla kilolarından kurtulmasını sağlayan ise 8- 18 diye adlandırılan diyet. Bir diğer ismiyle 8 saat diyeti. Bu isimle anılmasının sebebi ise gün içinde sadece iki öğün yemek yenmesinden geliyor. Sabah 8’de sabah kahvaltısı ve akşam 18:00 de akşam yemeğinden oluşan beslenme düzeni dışında yemek yenmiyor.

İtermittent fasting , aralıklı oruç tutma diyetlerine benzeyen 8 saat diyetinde sabah ve akşam yemeği arasındaki 10 saat boyunca aç kalmayı içeriyor.

Diyetin çalışma prensibi ise şu şekilde, vücutta saklanan glikojeni tüketmek üzerine kurulu. Vücutta saklanan şeker-glikojen ancak 8-12 saat içinde yakılabiliyor. Gün içerisinde sık sık yemek yeme faaliyeti ise depolanan glikojeni yakmak yerine sürekli depolanmasını sağlıyor.

Aralıklı oruç tutarak depolanmış yağı enerjiye dönüşmesine ve yağ yakılmasına sebebiyet veriyor.

8-18 diyetinde yediklerinizin bir önemi yok. Buradaki önemli husus zamanı kısıtlamaya olan tutumdur. Bu diyeti uygularken tüketmeniz gereken besinler;

  • Balık, kırmızı et, tavuk
  • Yeşil sebzeler
  • Soda, su, yeşilçay, tatlandırıcı içermeyen içecekler
  • Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı vb…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap