Diyet

10 Günde 6 Kilo Verdiren Aristo Diyeti Nedir?

Yeni nesil diyetler arasında yer alan Ketojenik diyetinden sonra ortaya çıkan Aristo diyeti hızlı kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişiyor. Son aylarda oldukça popüler olan Aristo diyeti üç hafta süren ve üç aşamadan oluşan bir diyet türüdür.

Kısa süre zarfında kilo verdirmeyi amaçlayan Aristo diyeti kezoterapik diyet grubuna dahil olmaktadır. Çiğ sebze ve az şekerli meyve tüketimine odaklanan bu diyet temel vejetaryen diyetlerin bir koludur. İsmini ise vejetaryen beslenme şeklinin benimseyen dünyaca ünlü filozof Aristotales’ten almaktadır.

Kalıcı şekilde kilo vermeye yardımcı olan Aristo diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, glutenli besinlerden uzak durmaktır.

Aristo diyetinin temelini çiğ sebze ve az şekerli meyvelerin bol olarak tüketilmesi yer alırken, vücudun ihtiyacı olan proteini ise yumurta, süt ve süt ürünleri ile beyaz etten almaları kapsar.

Bu diyetin kilo verdirmenin yanı sıra en iyi özelliği ise epifiz bezinin aktifleşmesini ve temizlenmesini sağlamasıdır. Epifiz bezinin çalışması ile vücuttaki serotonin, melatonin gibi hormonlar düzenlenir.

Aristo diyeti 10 günde ortalama 4 ile 6 kilo verdirirken üç hafta da 1 ile 2 beden incelme sağlamaktadır.

Aristo Diyet Programı;

Sabah kahvaltısı; kahvaltıdan yarım saat önce ballı limonlu bir bardak su. Kahvaltıda 2 adet kaynamış yumurta, az yağlı peynir ve bolca yeşillik

Ara öğün;

 • kase yoğurt yada salata,
 • 1 çay bardağı sarı leblebi

Öğle yemeği; protein ağırlıklı et, balık, tavuk yanında ise mutlaka yeşillik salatası. Salatanın içinde havuç olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ara öğün;

 • 1 kase çilek yada 2 adet salatalık
 • Rezene çayı ve form çayı
 • 1 avuç sarı leblebi olabilir

Akşam yemeği; protein içeren yemeğin yanında tek tip yeşillikli salata. Roka veya marul gibi karbonhidrat içinse az şekerli bir meyve tüketebilirsiniz.

Ara öğün; saat 9 ile 9:30 arasında yeşil elma ve iki tane ceviz yanında ise melisa yada rezene çayı tüketilebilir.

Aristo Diyetinde yasak olan gıdalar;

 1. Havuz
 2. Gluten içeren besinler
 3. Patates
 4. Mısır
 5. Bezelye
 6. Pirinç
 7. Ekmek
 8. Makarna
 9. Kiraz
 10. Çok şekerli meyveler

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap