Diyet Sağlık

1 haftada en fazla kaç kilo verilir?

Hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek çoğu kişinin hayalidir. Metabolizmamızı artırıp daha fazla hareket ettiğimiz ve düzenli beslendiğimizde kilo vermek oldukça kolaydır. Zayıflamak için gereken yöntemleri uygulamanın yanı sıra, bir kaç püf nokta kilo kaybınızı hızlandırabilir.

Kilo vermek isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan “1 haftada en fazla kaç kilo verebilirim?” sorusuna en doğru cevabı verebilmek için makalemizin devamını okuyun.

Öncelikle kilo kaybını hızlandırmak için protein kalitesi yüksek besinler tüketmenizde fayda vardır. Yağlı tohum kategorisine giren badem, fındık, ceviz gibi doğal yağları ara öğünlerinize mutlaka eklemelisiniz.

1 hafta da kaç kilo verilir sorusunun cevabı ise şöyledir;

Sağlıklı bir insanda spor ve diyet neticesinde hafta içinde 500 gr- 1 kg vermesi ideal kabul edilmektedir . Ancak bu durum kişinin kilo fazlalığına ve sağlık koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kilosu normalin üstündeki kişilerde haftalık kilo kaybı 2-3 kg arasında görülebilir.

Hızlı bir şekilde kilo vermek sağlık açısından zararlıdır ve istenmeyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yetersiz beslenmeyle kilo vermeye çalışan kişinin vücudundaki vitamin değerleri düşebilir bu da kansızlığa neden olabilir.

Kilo kaybı kişinin yaşına ve fazla kilosuna göre değişkenlik gösterebilen bir durumdur. Yaşlı kişilerde kilo verme hızı daha yavaşken, genç kişiler daha hızlı kilo kaybına uğrayabilir.

Bu yüzden hızlı kilo vermeyi takıntı haline getirmek yerine sağlıklı bir düzeyde kilo vermek daha mantıklıdır. Doktor kontrolünde beslenme programınızı ayarlayarak, gün içinde yapacağınız egzersizler istenen sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap