Diyet Sağlık

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Kişinin kilo kaybı yaşına, kilo fazlalığına, beslenme düzenine ve yaptığı egzersizlere göre değişkenlik gösterir. Genel bir mantıkla bakıldığında uzmanlar kilo vermek için kişinin gün içinde yediği içtiği besinlerden aldığı kalori miktarının harcanan kalori miktarından 500 kalori az olması gerektiğini açıklıyor. Zayıflamak isteyen kişi gün içinde tükettiğinden fazla kalori yakmalıdır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek indiğiniz kiloda sabit kalmanızı sağlayarak tekrar kilo almanızın önüne geçer. Uzmanlar sağlıklı bir insanın 1 ayda en fazla 4-5 kilo vermesinin uygun olduğunu belirtiyor. Hızlı zayıflama cildin deformasyonuna sebep olduğu gibi ciddi rahatsızlıklarında yaşanmasına sebebiyet verebiliyor.

Özellikle gün içinde sadece bir iki besinle geçirerek zayıflamaya çalışan kişilerde kalp hastalıklarının görülme sıklığının arttığının da altını çiziyor. Kilo vermedeki amaç daha zayıf bir bedene sahip olmaktan çok fazla yağlardan kurtularak sağlıklı bir vücuda sahip olmayı hedeflemektir. Gün boyu aç kalmak yerine besleyici diyet programlarla birlikte egzersizler kontrollü ve olağan bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Kendisini aç bırakarak kilo veren kişilerin normal beslenme düzenine geri döndüğünde daha fazla kilo aldığı saptanmıştır. Verilen kiloların geri alınmaması için beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, düzenli hareket etmesi gerekir.

Diyet ve sporun yanında kilo verme hızınızı artıracak püf noktalar elbette bulunuyor. Nitekim günde ekstra olarak 1 saatlik yürüyüş 200 ile 300 kalori arasında yakmanızı sağlar, buda ayda 1 kilo fazladan zayıflamanıza neden olur. Bol su tüketmek diyetinizin önemli temel taşlarından biridir, bu süreç içinde tuzlu gıdaları çok fazla tüketmeniz vücudunuzda su tutmasına yol açar.

Yemeklerinizde ki tuz oranını düşürerek vücudunuzun su tutmasının önüne geçebilirsiniz. Kilo vermek isteyen kişinin 20 kilonun üstünde bir fazlalığı bulunuyorsa mutlaka doktor kontrolüyle zayıflamaya çalışmalıdır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap