Zayıflamak İçin Kahvaltı Nasıl Olmalı

Ünlü bir deyim vardır, “Sabah kahvaltısını krallar gibi, öğle yemeğini zenginler gibi, akşam yemeğini ise fakirler gibi yiyiniz.” Bu atasözü aslında zayıflamak için nasıl kahvaltı yapmam gerekir? kahvaltıda neler yemeliyim sorularına da yanıt teşkil ediyor.

Kahvaltı, güne başlarken hem enerjik bir başlangıç yapmak hem de zayıflama hedeflerinizin çöpe gitmemesi lazım. Peki zayıflama amacı olan okurlarımız kahvaltı yaparken nelere dikkat etmeli?

  • Öncelikle kahvaltı yapmadan asla dışarıya adımınızı bile atmayın. Kahvaltı yapmamak kesinlikle kişinin zayıflama çabalarına katkı sağlamaz. Çünkü sabahları zaten oldukça düşük olan kan şekerini dengelemezseniz ya halsizlik bitkinlik ve dalgınlık gibi problemlerle gün boyu uğraşırsınız, veya akşama doğru dayanamayıp en kalorilisinden besinlerle tıkınırsınız.
  • Sabah kahvaltılarında ortalama 30 gram protein almaya özen gösterin. Özellikle bir adet yumurta, en az bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, üçbeş zeytin ve iki tatlı kaşığı bal yemelisiniz. Protein vücudun yapıtaşıdır. Diyet te yapsanız protein almayı ihmal etmeyin. Kısacası zayıflamak isteyenler için kahvaltı yapanlar protein alımına özen göstersinler.
  • Kahvaltısız zayıflama mümkün değildir. Aç kalmak en sağlıksız zayıflama yöntemidir ki vücudunuz bunun acısını hastalıkla veya kas yakımıyla, depresyon ile sizden alır.
  • sadece kahvaltı ederek zayıflama da mümkün değildir. Sadece sabah öğünü ile karınızı tıka basa doldurup günün geri kalan saatlerinde hiç birşey yememek asla beslenme uzmanlarının ve doktorların tavsiye ettiği birşey değildir. Böyle bir beslenme alışkanlığı sindirim sistemi hastalıklarına davetiye çıkardığı gibi şeker hastalığı gibi metabolik şikayetlerin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

  • Sabahları kesinlikle tahıl tüketin. Özellikle kepekli ekmek, çavdar ekmeği,  nesfit gibi sütle tüketilen tahıl gevrekleri fit ve formda kalmak için oldukça önemlidir. ABD de yapılan bir araştırmada obez bireylerde tahıllı yiyecekleri tüketme alışkanlıklarının oldukça zayıf olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. Tahıl tüketen kişilerin fit ve formda olması size şaşırtıcı gelmemelidir. Kahvaltıda ortalama 3-5 gram lif alımı önemlidir. Bu lifler hem mideyi doldurur yani sizi tok tutar hem de sindirimi çalıştırarak vücudun ekstra enerji tüketmesine yardımcı olur.

 

  • Egzersizden sonra en etkili zayıflama yolu düzenli kahvaltı yapmaktır. Sabahları saat 7-8 arasında kahvaltı yapan bireylerin günlük kalori alımının yapmayanlara göre % 20 daha azaldığı tespit edilmiştir Bu da şu anlama geliyor. Sabahları kahvaltı yaparsanız günün geri kalanında ortalama 500 kalori daha az yiyecek tüketirsiniz.
  • Zayıflamada en dikkat edilecek husus, kendinizi iyice aç bırakmamaktır. Şiddetli açlık hissine girerseniz yediklerinizin kontrolü zorlaşır ve gereğinden çok daha fazla miktarda kalori almış olursunuz. Sabah kahvaltısı da açlığı gün boyunca basıtrmanın ve tokluk hissi oluşturmanın en önemli anahtarıdır. Kahvaltı yapmadığınız takdirde öğle yemeğine kadar öğününüz kalmamış demektir. En son yediğiniz öğün ise bir gün önceki akşam saatlerindeki akşam yemeği olduğunu hesaba katarsanız bir nevi oruçlu gibi yemeye ara vermişsiniz demektir. Bu durumda ise vücut açlık riskine karşı kendini korumaya alır ve metabolik sendrom adı verilen durum ortaya çıkar. Bu durumda vücut kilo vermemek için metabolizmayı yavaşlatacak ve bitkinlik hissinin bedeninize yerleşmesine neden olacaktır.
  • Kahvaltıyı düşük enerjili besinlerle yapmak kadar yüksek enerji yoğunluğu olan yiyeceklerle yapmak ta tercih edilmez. Reçel, bal, tereyağı tüketecekseniz yanında muhakkak domates, salatalık veya tahıl gevreği ile süt olsun.
  • Kahvaltıyı illa ki mükemmel donatılmış bir sofrada yapmak zorunda değilsiniz. Vaktiniz yoksa bir kase yoğurt içerisine 4-5 adet çileği doğrayın ve karıştırıp yiyin. Bu bile aç kalmaktan on kat iyidir. Maksat mideye birşeylerin gitmesini sağlamaksa bu tür basit ama besleyici kahvaltılıklar bile işimizi görür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir